Event 351 Girls 100 Meter Dash 3A
=================================================================================
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Lequisha Parker 11 Northwood 12.62 12.22Q +0.0 1
2 Mercedes Jackson 11 Huntingtown 12.04 12.24Q 0.7 2
3 Desiree Vaughn 12 Western 12.51 12.36Q +0.0 1
4 DaQuanya Byrd-West 11 Westlake 12.14 12.37Q 0.7 2
5 Latrese Barker 12 Friendly 12.24 12.39q +0.0 1
6 Xauddina Whittington 11 Catonsville 12.35 12.40q +0.0 1
7 Yamu Sarr 10 Northwood 12.88 12.64q +0.0 1
8 Dorehn Coleman 12 River Hill 13.01 12.69q 0.7 2
9 Alisha James 10 Frederick 13.00 12.75 0.7 2
10 Jimmia McCluskey 9 Aberdeen 12.60 12.79 0.7 2
11 Kendra Wiggins 11 Poly 12.78 12.88 0.7 2
12 Naliah Johnson 9 Friendly 12.84 12.98 +0.0 1
13 Kiara Moore 11 River Hill 13.47 13.06 +0.0 1
14 Qurontez Miller 9 Frederick 13.20 13.09 0.7 2
15 Simone Jackson 10 Centennial 13.32 13.19 +0.0 1
-- Grace Bondurant 11 Atholton 13.47 FS 0.7 2
Event 351 Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================================
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Mercedes Jackson 11 Huntingtown 12.24 12.01 1.1 10
2 Lequisha Parker 11 Northwood 12.22 12.14 1.1 8
3 Xauddina Whittington 11 Catonsville 12.40 12.26 1.1 6
4 DaQuanya Byrd-West 11 Westlake 12.37 12.27 1.1 5
5 Latrese Barker 12 Friendly 12.39 12.39 1.1 4
6 Desiree Vaughn 12 Western 12.36 12.50 1.1 3
7 Yamu Sarr 10 Northwood 12.64 12.67 1.1 2
8 Dorehn Coleman 12 River Hill 12.69 12.81 1.1 1
Event 352 Girls 200 Meter Dash 3A
=================================================================================
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Xauddina Whittington 11 Catonsville 24.80 24.74Q +0.0 2
2 Lequisha Parker 11 Northwood 25.31 24.80Q +0.0 1
3 Mercedes Jackson 11 Huntingtown 25.14 24.81Q +0.0 2
4 DaQuanya Byrd-West 11 Westlake 24.70 25.24Q +0.0 1
5 Desiree Vaughn 12 Western 25.27 25.46q +0.0 1
6 Jasmin Selby 12 Poly 25.33 25.47q +0.0 1
7 Latrese Barker 12 Friendly 25.54 25.58q +0.0 2
8 Dorehn Coleman 12 River Hill 26.01 25.87q +0.0 2
9 Coneisha Smith 11 Lackey 25.34 26.05 +0.0 2
10 Alisha James 10 Frederick 25.96 26.24 +0.0 1
11 Jimmia McCluskey 9 Aberdeen 25.80 26.26 +0.0 1
12 Laura Klosterman 9 Linganore 27.07 26.97 +0.0 2
13 Simone Jackson 10 Centennial 26.79 27.06 +0.0 2
14 Kiara Moore 11 River Hill 27.47 27.30 +0.0 1
15 Michaela Wilkins 10 Mount Hebron 27.84 27.67 +0.0 2
16 Carolyn Bruch 12 Northwood 27.63 27.80 +0.0 1
Event 352 Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================================
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Lequisha Parker 11 Northwood 24.80 24.58 1.7 10 24.572
2 Xauddina Whittington 11 Catonsville 24.74 24.58 1.7 8 24.578
3 Mercedes Jackson 11 Huntingtown 24.81 24.93 1.7 6
4 Desiree Vaughn 12 Western 25.46 25.36 1.7 5
5 Jasmin Selby 12 Poly 25.47 25.66 1.7 4
6 Dorehn Coleman 12 River Hill 25.87 25.95 1.7 3
-- Latrese Barker 12 Friendly 25.58 FS 1.7
Event 353 Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Shannon Dwyer 11 Quince Orchard 46.13 45.82 2 10
2 Racquel Moses 10 Milford Mill 45.98 46.49 2 8
3 Chakira Sells 12 J.M. Bennett 47.26 46.54 2 6
4 Ashley Lindsay 12 Largo 47.24 46.61 2 5
5 Jillian Lee 10 Poly 47.26 46.79 2 4
6 Brittanie Morris 12 Kennedy 46.23 47.02 2 3
7 Jenny Sparks 12 Hereford 47.27 47.32 2 2
8 Brooke Schulz 11 C.M. Wright 47.40 47.42 1 1
9 Christine London 10 Howard 48.78 47.79 1
10 Vernetta Biggs 12 Friendly 46.24 47.81 2
11 Tayo Omolana 10 Reservoir 49.90 48.59 1
12 Michelle Clark 11 Linganore 48.33 48.83 1
13 Grace Bondurant 11 Atholton 49.82 49.64 1
14 Mallory Kea 10 Northwood 48.33 49.72 1
15 Jasmine Blanchard 11 Northern-Cal 49.84 50.18 1
16 Roxana Rodriguezdonato 12 Huntingtown 50.24 50.56 1
Event 354 Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Xauddina Whittington 11 Catonsville 55.70 54.85 3 10
2 Jasmin Selby 12 Poly 57.20 57.50 3 8
3 Alexis Ford 11 Milford Mill 57.95 57.66 3 6
4 Yamu Sarr 10 Northwood 57.95 57.98 3 5
5 Shaniece Brown 12 Lackey 58.74 58.44 3 4
6 Lakayja Alston 10 Damascus 59.44 58.80 2 3
7 Lahni Clifton 9 Western 58.17 58.96 3 2
8 Rachel Halmon 9 Thomas Stone 1:00.24 59.24 2 1
9 Corren Brown 12 Potomac 59.54 59.57 2
10 Jessica Obrien 10 Clarksburg 1:00.58 59.77 2
11 Dorehn Coleman 12 River Hill 1:00.15 1:00.18 3
12 Shaniqua Gladney 12 Poly 58.47 1:00.25 3
13 Alyssa Kaiser 11 Atholton 1:01.50 1:00.50 1
14 Michaela Wilkins 10 Mount Hebron 1:02.33 1:01.18 1
15 Naliah Johnson 9 Friendly 1:00.04 1:01.50 2
16 Bradley Janson 12 Stephen Decatur 1:01.98 1:01.56 1
17 Taylor Randall 12 Clarksburg 1:00.45 1:01.87 2
Event 358 Girls 800 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brinae Robinson 11 Western 2:23.60 2:20.00 10
2 Meredith Mill 12 Howard 2:23.38 2:21.47 8
3 Lahni Clifton 9 Western 2:26.80 2:21.58 6
4 Bridget Nolan 12 Linganore 2:23.11 2:21.74 5
5 Alex Carroll 11 Damascus 2:22.65 2:22.03 4
6 Lauren Sumner 12 Clarksburg 2:23.53 2:22.90 3
7 Becky Yep 12 Mount Hebron 2:22.85 2:23.58 2
8 Olivia Joseph 11 Centennial 2:26.26 2:25.19 1
9 Stephanie Joson 12 Quince Orchard 2:24.15 2:25.55
10 Emily Vandewater 10 Hereford 2:27.23 2:25.76
11 Rachel Abbott 11 Hereford 2:27.08 2:27.75
12 Karli Buescher 10 Mount Hebron 2:27.71 2:28.86
13 Bionca Parker 12 Largo 2:28.30 2:30.39
14 Amber Lindsay 12 Largo 2:31.20 2:32.54
15 Nykarri Williams 9 Lackey 2:30.70 2:33.06
-- Sada Wakefield 12 Crossland 2:28.70 DQ
Event 360 Girls 100 Meter Hurdles 3A
=================================================================================
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Thea Lafond 11 Kennedy 15.49 15.13Q 0.9 1
2 Chakira Sells 12 J.M. Bennett 15.70 15.29Q 1.6 2
3 Racquel Moses 10 Milford Mill 15.46 15.44Q 1.6 2
4 Ashley Lindsay 12 Largo 15.64 15.97Q 0.9 1
5 Vernetta Biggs 12 Friendly 15.94 15.78q 1.6 2
6 Jenny Sparks 12 Hereford 16.15 16.01q 0.9 1
7 Leah Lang 12 Quince Orchard 16.52 16.18q 0.9 1
8 Brittanie Morris 12 Kennedy 16.48 16.27q 1.6 2
9 Shannon Dwyer 11 Quince Orchard 16.28 16.43 0.9 1
10 Najatee McNeil 9 Poly 16.41 16.74 1.6 2
11 Christine London 10 Howard 17.88 16.76 1.6 2
12 Lauren Knauff 12 River Hill 16.82 16.81 1.6 2
13 Brooke Schulz 11 C.M. Wright 16.51 17.24 0.9 1
14 Taylor Fallin 10 Huntingtown 16.74 17.35 1.6 2
15 Linsey Aley 11 Huntingtown 17.04 17.98 0.9 1
16 Jennifer Evans 10 River Hill 17.77 18.01 0.9 1
Event 360 Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================================
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Thea Lafond 11 Kennedy 15.13 14.74 0.4 10
2 Chakira Sells 12 J.M. Bennett 15.29 15.07 0.4 8
3 Racquel Moses 10 Milford Mill 15.44 15.36 0.4 6
4 Jenny Sparks 12 Hereford 16.01 15.54 0.4 5
5 Ashley Lindsay 12 Largo 15.97 15.60 0.4 4
6 Vernetta Biggs 12 Friendly 15.78 15.92 0.4 3
7 Brittanie Morris 12 Kennedy 16.27 16.00 0.4 2
8 Leah Lang 12 Quince Orchard 16.18 16.11 0.4 1
Event 366 Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Becky Yep 12 Mount Hebron 5:10.90 5:08.73 10
2 Lauren Sumner 12 Clarksburg 5:21.57 5:15.60 8
3 Abbey Daley 9 Clarksburg 5:17.79 5:16.40 6
4 Meredith Mill 12 Howard 5:22.99 5:16.47 5
5 Stephanie Joson 12 Quince Orchard 5:24.80 5:18.00 4
6 Whitney Hora 12 C.M. Wright 5:24.78 5:18.96 3
7 Megan Schott 11 North Harford 5:21.30 5:20.52 2
8 Emily Vandewater 10 Hereford 5:25.93 5:21.14 1
9 Shannon Rafferty 12 C.M. Wright 5:23.72 5:26.39
10 Rachel Zellman 9 Northern-Cal 5:31.70 5:27.05
11 Bridget Nolan 12 Linganore 5:21.39 5:28.21
12 Hollie Adejumo 10 Howard 5:26.44 5:30.33
13 Anna Demaree 11 River Hill 5:27.90 5:33.46
14 Bionca Parker 12 Largo 5:39.00 5:35.29
15 Elaina Malone 12 Huntingtown 5:40.10 5:39.37
16 Emma Bahneman 12 La Plata 5:29.90 5:53.97
Event 371 Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Frederick 'A' 49.06 48.41 2 10
1) Qurontez Miller 9 2) Paige Galloway 12
3) Morgan Carroll 12 4) Alisha James 10
2 Friendly 'A' 48.94 48.91 2 8
1) Romeika Jackson 10 2) Latrese Barker 12
3) Naliah Johnson 9 4) Vernetta Biggs 12
3 Baltimore Poly 'A' 50.21 49.72 2 6
1) Kendra Wiggins 11 2) Jasmine Smith 12
3) Jocelyn Hordge 10 4) Jasmin Selby 12
4 Western 'A' 50.49 49.77 2 5
1) Destane Stokes 11 2) Taylor Jackson 9
3) Sharonda Cox 9 4) Desiree Vaughn 12
5 South Hagerstown 'A' 50.65 49.98 1 4
1) Elizsha Streeter 9 2) Kayla Freeman 11
3) Hayley Freeman 9 4) Kiona Mency 9
6 Catonsville 'A' 50.39 50.13 2 3
1) Brandi Maynor 10 2) Maya Torain 12
3) Emilia Ramos 10 4) Maria Randlett-Tydings 11
7 James H. Blake 'A' 51.35 50.46 1 2
1) Peace Kish 11 2) Rachel Porzel 11
3) Dawn Clarke 12 4) Shardae Rawlins 10
8 Largo 'A' 50.74 50.61 1 1
1) Nicolle Middleton 12 2) Stephany Nickerson 10
3) Chanel Trammel 10 4) Naomi Glenn 10
9 Chopticon 'A' 50.04 50.71 2
1) Kristina Howard 12 2) Jocelyn Peissner 11
3) Abrellen Brown 11 4) Kerese Chase 11
10 Centennial 'A' 51.63 50.92 1
1) Chioma Ichoku 11 2) Tessa Seale 10
3) Zoddy Imoisili 11 4) Simone Jackson 10
11 River Hill 'A' 51.55 51.32 2
1) Rebecca Abay 12 2) Lauren Knauff 12
3) Kiara Moore 11 4) Maya Jordan 12
12 Aberdeen 'A' 51.53 51.39 1
1) Nia Alleyne 10 2) Kirsten Bond 10
3) Aliyah Reese 10 4) Jimmia McCluskey 9
13 Quince Orchard 'A' 51.49 51.98 1
1) Aracely Hook 9 2) Jessica Konecke 10
3) Monique-Agnes Ladeji 10 4) McKenzie Shields 10
14 Reservoir 'A' 53.00 52.15 1
1) Cherish Hannah 11 2) Sheina Whitney 11
3) Alexis Washington 9 4) Sierra Clay 9
Event 372 Girls 4x200 Meter Relay 3A
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Northwood 'A' 1:43.81 1:42.38 2 10
1) Yamu Sarr 10 2) Zoey Rowley 10
3) Vanessa Scretchen 10 4) Lequisha Parker 11
2 Henry E. Lackey 'A' 1:43.00 1:43.33 2 8
1) Shaniece Brown 12 2) Coneisha Smith 11
3) Kisha Allen 9 4) Alexis Murry 9
3 Frederick 'A' 1:46.32 1:44.66 2 6
1) Qurontez Miller 9 2) Marion Droe 10
3) Morgan Carroll 12 4) Alisha James 10
4 Western 'A' 1:46.69 1:45.26 2 5
1) Destane Stokes 11 2) Desiree Vaughn 12
3) Sharonda Cox 9 4) Taylor Jackson 9
5 Baltimore Poly 'A' 1:47.42 1:46.20 1 4
1) Shaniqua Gladney 12 2) Jasmine Smith 12
3) Jocelyn Hordge 10 4) Kendra Wiggins 11
6 River Hill 'A' 1:46.55 1:46.27 2 3
1) Kiara Moore 11 2) Rebecca Abay 12
3) Maya Jordan 12 4) Dorehn Coleman 12
7 Largo 'A' 1:45.50 1:47.07 2 2
1) Isatu Conteh 12 2) Stephany Nickerson 10
3) Naomi Glenn 10 4) Nicolle Middleton 12
8 James M. Bennett 'A' 1:49.32 1:47.30 1 1
1) Shy Ewell 12 2) Hillary Watford 12
3) Kelsey Larger 11 4) Chakira Sells 12
9 Friendly 'A' 1:47.40 1:47.38 1
1) Romeika Jackson 10 2) Janae Gill-Woods 10
3) Naliah Johnson 9 4) Nakita Gray 10
10 Aberdeen 'A' 1:47.61 1:47.55 1
1) Aliyah Reese 10 2) Nia Alleyne 10
3) Kirsten Bond 10 4) Jimmia McCluskey 9
11 Damascus 'A' 1:46.45 1:48.03 2
1) Lakayja Alston 10 2) Chelsey McMinn 12
3) Cassandra Clayborne 11 4) Alex Carroll 11
12 Catonsville 'A' 1:45.93 1:48.97 2
1) Emilia Ramos 10 2) Francoise Mandengue 11
3) Myra McAdory 10 4) Maria Randlett-Tydings 11
13 Centennial 'A' 1:51.22 1:49.50 1
1) Kelly Lin 10 2) Tessa Seale 10
3) Zoddy Imoisili 11 4) Simone Jackson 10
14 Quince Orchard 'A' 1:46.91 1:49.66 1
1) Aracely Hook 9 2) Julia Shapiro 10
3) McKenzie Shields 10 4) Shannon Dwyer 11
15 Huntingtown 'A' 1:47.20 1:52.44 1
1) Maia Burke 9 2) Diarra Butler 10
3) Linsey Aley 11 4) Mercedes Jackson 11
16 Howard 'A' 1:49.91 1:53.73 1
1) Hannah Closson 12 2) Tori Crump 9
3) Christine London 10 4) Darcey Rayner 9
Event 374 Girls 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Catonsville 'A' 3:56.31 3:52.93 2 10
1) Maya Torain 12 2) Emilia Ramos 10
3) Maria Randlett-Tydings 11 4) Xauddina Whittington 11
2 Northwood 'A' 3:57.56 3:56.88 2 8
1) Yamu Sarr 10 2) Vanessa Scretchen 10
3) Zoey Rowley 10 4) Lequisha Parker 11
3 Western 'A' 4:03.19 3:58.62 2 6
1) Lahni Clifton 9 2) Destane Stokes 11
3) Syrita Hunt 11 4) Brinae Robinson 11
4 Henry E. Lackey 'A' 4:00.90 3:59.63 2 5
1) Shaniece Brown 12 2) Coneisha Smith 11
3) Alexis Murry 9 4) Nykarri Williams 9
5 Baltimore Poly 'A' 4:06.04 4:01.20 1 4
1) Shaniqua Gladney 12 2) Kendra Wiggins 11
3) Jillian Lee 10 4) Jasmin Selby 12
6 Damascus 'A' 4:01.24 4:04.97 2 3
1) Lakayja Alston 10 2) Chelsey McMinn 12
3) Alex Carroll 11 4) Cassandra Clayborne 11
7 Clarksburg 'A' 4:04.87 4:07.08 2 2
1) Tiara Hall 9 2) Charnay Ryland 12
3) Jessica Obrien 10 4) Taylor Randall 12
8 Quince Orchard 'A' 4:06.03 4:07.52 2 1
1) Shannon Dwyer 11 2) Yvonne Latour 12
3) Julia Shapiro 10 4) Jessica Row 12
9 Thomas Stone 'A' 4:14.60 4:09.96 1
1) Ayonna Richardson 10 2) Rachel Halmon 9
3) Brittany Wong 11 4) Dionnah Moore 10
10 Huntingtown 'A' 4:10.90 4:11.46 1
1) Raykia Chalmers 10 2) Mercedes Jackson 11
3) Elaina Malone 12 4) Vania Stottlemyer 11
11 Potomac 'A' 4:19.10 4:12.96 1
1) Corren Brown 12 2) Susanah Barton-Smith 12
3) Allisa Warren 10 4) Brittany Jones 11
12 Howard 'A' 4:16.68 4:14.07 2
1) Hannah Closson 12 2) Tori Crump 9
3) Sasha Brown 9 4) Meredith Mill 12
13 Hereford 'A' 4:20.84 4:14.95 1
1) Bailey Wilhelm 10 2) Lauren Kennedy 10
3) Rachel Abbott 11 4) Jenny Sparks 12
14 Reservoir 'A' 4:25.95 4:21.13 1
1) Tayo Omolana 10 2) Heather Konstanzer 9
3) Amy Oliver 9 4) Daishea Williams 9
15 Mount Hebron 'A' 4:25.18 4:23.09 1
1) Liz Tawa 11 2) Margaret Marcelli 9
3) Michaela Wilkins 10 4) Emma Siegel 11
16 Stephen Decatur 'A' 4:25.02 4:28.96 1
1) Bradley Janson 12 2) Ravyn Saunders 10
3) Alicia Arrivello 12 4) Carly Bodolus 10
Event 378 Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Damascus 'A' 9:48.21 9:35.87 10
1) Cassandra Clayborne 11 2) Courtney Mason 11
3) Emily McIlvried 12 4) Alex Carroll 11
2 Western 'A' 9:49.03 9:41.80 8
1) Lahni Clifton 9 2) Syrita Hunt 11
3) Deja Geter-Jackson 9 4) Brinae Robinson 11
3 Quince Orchard 'A' 9:55.01 9:47.24 6
1) Jessica Row 12 2) Deanna Zare 12
3) Stephanie Joson 12 4) Julia Shapiro 10
4 Clarksburg 'A' 9:51.02 9:47.79 5
1) Julianne Dirks 12 2) Jessica Obrien 10
3) Abbey Daley 9 4) Lauren Sumner 12
5 Linganore 'A' 10:00.67 9:52.83 4
1) Hannah Triebel 12 2) Laura Hartman 10
3) Emily Foden 12 4) Bridget Nolan 12
6 Mount Hebron 'A' 10:00.11 9:57.63 3
1) Karli Buescher 10 2) Liz Tawa 11
3) Chelsea Vane 9 4) Paige Vane 11
7 Baltimore Poly 'A' 10:05.23 9:59.60 2
1) Jillian Lee 10 2) Shaniqua Gladney 12
3) Naqiyah Abdullah 9 4) Brittney Rooks 9
8 River Hill 'A' 10:16.45 10:00.19 1
1) Lisa Dunn 12 2) Anna Demaree 11
3) Leanne Young 10 4) Kendall Auth 11
9 Hereford 'A' 10:13.69 10:02.80
1) Emily Vandewater 10 2) Shannon Martello 9
3) Bailey Wilhelm 10 4) Rachel Abbott 11
10 Northern-Cal 'A' 10:12.80 10:03.43
1) Naomi Underwood 9 2) Tara Kovacs 12
3) Megan Ogden 12 4) Rachel Zellman 9
11 Largo 'A' 10:07.40 10:03.99
1) Bionca Parker 12 2) Amber Lindsay 12
3) Tarsha Parker 10 4) Kamilah McKenzie 11
12 Reservoir 'A' 10:18.56 10:17.32
1) Cindy Alms 9 2) Alyse Gibson 11
3) Megan Fowler 10 4) Amy Oliver 9
13 Huntingtown 'A' 10:24.00 10:18.21
1) Elaina Malone 12 2) Ginger Williams 12
3) Ellie Frazier 11 4) Vania Stottlemyer 11
14 C. Milton Wright 'A' 10:15.26 10:19.16
1) Megan Nielson 11 2) Charlee Lanphear 10
3) Ally Mittelholzer 12 4) Julia Rodenas 12
15 Stephen Decatur 'A' 10:17.46 10:20.66
1) Bradley Janson 12 2) Ravyn Saunders 10
3) Elizabeth Davidson 11 4) Carly Bodolus 10
16 La Plata 'A' 10:37.70 11:16.58
1) Melisa Kret 9 2) Katie Huber 11
3) Julia Huber 9 4) Sarah Lebarron 9
Event 382 Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Becky Yep 12 Mount Hebron 11:11.08 10:55.18 10
2 Shannon Rafferty 12 C.M. Wright 11:44.67 11:23.53 8
3 Megan Schott 11 North Harford 11:49.13 11:31.24 6
4 Stephanie Joson 12 Quince Orchard 11:53.91 11:31.92 5
5 Hollie Adejumo 10 Howard 12:02.42 11:39.53 4
6 Abbey Daley 9 Clarksburg 11:35.52 11:44.30 3
7 Emma Bahneman 12 La Plata 12:18.70 11:48.20 2
8 Rachel Yep 9 Mount Hebron 12:03.83 11:48.61 1
9 Sophie Mantelli 9 Catonsville 12:18.50 12:07.92
10 Courtney Mason 11 Damascus 12:15.42 12:13.34
11 Olivia Joseph 11 Centennial 12:03.80 12:17.47
12 Megan Ogden 12 Northern-Cal 12:36.40 12:19.01
13 Erin Gallagher 12 C.M. Wright 12:23.35 12:28.07
14 Gabbi Maher 11 Frederick 12:23.66 12:33.26
15 Julia Huber 9 La Plata 12:41.50 12:42.19
-- Katie Huber 11 La Plata 12:45.90 DNF
Event 390 Girls Long Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Thea Lafond 11 Kennedy 17-11.50 17-09.00 +0.0 10
2 Ajada Thomas 12 Western 16-04.50 17-06.00 2.7 8
3 Chioma Ichoku 11 Centennial 16-07.00 17-03.25 2.5 6
4 Alexis Ford 11 Milford Mill 17-00.50 17-02.00 2.3 5
5 Peace Kish 11 J.H. Blake 16-05.50 17-00.25 +0.0 4
6 Kirsten Bond 10 Aberdeen 15-11.00 16-03.50 NWI 3
7 Latrese Barker 12 Friendly 15-11.75 16-02.50 3.3 2
8 Krystal Clarke 9 Tuscarora 16-03.50 15-07.50 0.5 1
9 Jessie Gee 11 Hereford 15-11.00 15-06.00 1.7
10 Vernetta Biggs 12 Friendly 15-11.75 15-03.50 +0.0
11 MacKenzie Burnett 11 Wilde Lake 16-03.00 15-03.00 +0.0
12 Jordan Pitchford 11 Damascus 15-08.00 15-01.25 0.3
13 Kristina Howard 12 Chopticon 15-00.50 15-00.00 0.7
14 Connie Maybin 9 Mount Hebron 16-00.00 14-05.50 1.5
15 Courtnee Person 9 Largo 15-01.75 12-08.75 0.3
Event 391 Girls Triple Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Thea Lafond 11 Kennedy 39-07.50 39-07.00 -1.9 10
2 Ajada Thomas 12 Western 35-00.00 38-01.75 +0.0 8
3 Charnay Ryland 12 Clarksburg 36-01.00 36-11.00 -1.3 6
4 Jordan Pitchford 11 Damascus 36-00.00 35-07.50 -1.3 5
5 Nia Alleyne 10 Aberdeen 33-07.50 35-04.75 -1.1 4
6 Grace Oxley 12 J.H. Blake 35-05.00 35-02.75 -0.3 3
7 Katrina Purnell 10 Stephen Decatur 34-08.00 35-00.25 -1.9 2
8 Bailee Freeman 10 Clarksburg 34-08.00 34-11.25 -0.9 1
9 Eryn Donaldson 12 Mount Hebron 34-07.00 34-09.00 NWI
10 Caitlin Davis 10 River Hill 34-09.25 34-01.50 -1.0
11 Isatu Conteh 12 Largo 34-02.75 34-00.25 -2.3
12 Symone Anderson 12 Western 33-06.00 33-09.50 0.8
13 Jocelyn Peissner 11 Chopticon 32-04.25 32-06.50 +0.0
14 Ashley Reid 10 Franklin 33-07.00 32-03.75 0.1
15 Nikki White 9 Thomas Stone 32-10.00 32-02.50 -1.4
16 Lauren Knauff 12 River Hill 34-03.25 31-07.75 +0.0
17 Roxana Rodriguezdonato 12 Huntingtown 32-06.50 31-04.00 -1.8
Event 392 Girls Shot Put 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Charlise Morgan 12 Largo 41-11.50 40-08.25 10
2 Emma Mayne 12 Linganore 38-08.00 38-09.25 8
3 Lakesa McClain 12 South Hagerstown 38-06.00 38-07.25 6
4 Rachel Porzel 11 J.H. Blake 37-02.00 36-02.50 5
5 Ashya Short 10 Chopticon 34-02.00 35-03.25 4
6 Shelby Taylor 10 Huntingtown 35-00.50 34-06.75 3
7 Kasey Campbell 12 Poly 32-09.00 34-05.00 2
8 Caitlynn Spriggs 12 Northern-Cal 35-07.00 34-00.50 1
9 Sam Clay 12 Reservoir 31-11.50 33-11.25
10 Paige Dement 9 La Plata 34-06.00 33-04.00
11 Shawnta Bradford 10 Aberdeen 34-02.00 32-00.00
12 Sharise Marshall 12 Parkville 31-02.00 31-09.50
13 Christyna Falden 11 J.H. Blake 33-11.00 30-05.00
14 Virgina Owusu-Mainoo 10 Seneca Valley 33-05.50 29-08.75
15 Jessica Doermann 9 Howard 27-05.00 29-06.50
16 Jeanne Bikoi 12 River Hill 30-02.75 29-05.25
17 Jessica Mengele 12 Western 32-00.00 28-11.50
18 Tope Olujobi 11 River Hill 28-08.00 27-04.25
Event 393 Girls Discus Throw 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lakesa McClain 12 South Hagerstown 125-11 116-10 10
2 Sam Clay 12 Reservoir 108-00 113-10 8
3 Rachel Porzel 11 J.H. Blake 101-08 109-01 6
4 Emma Mayne 12 Linganore 105-03 107-02 5
5 Charlise Morgan 12 Largo 111-09 106-02 4
6 Lakeia Hayden 10 Aberdeen 85-11 101-09 3
7 Celena Core 12 Aberdeen 97-11 97-07 2
8 Shelby Taylor 10 Huntingtown 90-06 95-07 1
9 Chioma Ichoku 11 Centennial 91-04 95-00
10 Paige Dement 9 La Plata 100-01 92-03
11 Rachel Sakamoto 12 C.M. Wright 92-07 92-01
12 Caitlynn Spriggs 12 Northern-Cal 93-09 91-02
13 Tope Olujobi 11 River Hill 92-05 89-04
14 Jessica Doermann 9 Howard 85-04 79-01
-- Virgina Owusu-Mainoo 10 Seneca Valley 98-00 FOUL
-- Anna Uceomumu 10 Kennedy 97-11 FOUL
Event 394 Girls High Jump 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maya Torain 12 Catonsville 5-07.00 5-06.00 10
2 Briani Claggett 12 Clarksburg 5-03.00 5-04.00 7
2 Thea Lafond 11 Kennedy 5-05.00 5-04.00 7
4 Eryn Donaldson 12 Mount Hebron 5-02.00 5-04.00 5
5 Morgan Carroll 12 Frederick 5-03.00 5-02.00 4
6 Bailee Freeman 10 Clarksburg 5-01.00 5-02.00 3
7 Chioma Ichoku 11 Centennial 5-00.00 5-02.00 2
8 Jordan Pitchford 11 Damascus 5-03.00 5-00.00 1
9 Nakita Gray 10 Friendly 4-10.00 5-00.00
10 Briana Montgomery 11 Milford Mill 4-10.00 5-00.00
11 Ajada Thomas 12 Western 4-10.00 5-00.00
11 Katherine Tuttle 11 Reservoir 4-10.00 5-00.00
13 Delaney Tregoning 9 Linganore 4-09.00 4-10.00
13 Dionnah Moore 10 Thomas Stone 4-09.00 4-10.00
13 Diarra Butler 10 Huntingtown 4-10.00 4-10.00
16 Michal Tate 10 Catonsville 5-00.00 4-10.00
16 Katie Pelikan 9 Atholton 4-08.00 4-10.00
16 Kerese Chase 11 Chopticon 4-10.00 4-10.00
19 Cassidy Pickles 12 Clarksburg 5-01.00 4-10.00
19 Coneisha Smith 11 Lackey 4-10.00 4-10.00
-- Savannah Myers 11 Linganore 4-09.00 NH
-- Jaid Sandeen 11 South Hagerstown 4-09.00 NH
-- Katrina Purnell 10 Stephen Decatur 4-08.00 NH
-- Ebony Holloway 12 Huntingtown 4-09.00 NH
-- Jenny Kuyawa 11 North Harford 4-10.00 NH
-- Cherise Jones 11 Hereford 4-10.00 NH
Event 395 Girls Pole Vault 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jeanna Vignale 12 Stephen Decatur 9-06.00 10-00.00 10
2 Naami Wagner 12 Northwood 8-04.00 10-00.00 8
3 Jaid Sandeen 11 South Hagerstown 8-04.00 9-06.00 6
4 Jessica Ames 12 Stephen Decatur 9-06.00 9-06.00 5
5 MacKenzie Burnett 11 Wilde Lake 9-06.00 9-06.00 4
6 Abbie Wenck 10 Hereford 9-00.00 9-00.00 3
7 Colleen Nolan 11 Linganore 9-01.00 9-00.00 1.50
7 Shannon Meehan 12 Hereford 9-00.00 9-00.00 1.50
9 Sarah England 11 South Hagerstown 8-10.00 9-00.00
10 Kirsten Hawkins 12 Stephen Decatur 8-06.00 8-06.00
-- Blevins Melissa 12 North Harford 7-00.00 NH
-- Jordanna Lehmann 11 Hereford 10-07.00 NH
Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Western 66 2) Northwood 51
3) Catonsville 47 4) Clarksburg 44
5) John F. Kennedy 42 6) Baltimore Poly 34
7) Mount Hebron 31 8) Quince Orchard 27
9) Damascus 26 9) South Hagerstown 26
9) Largo 26 12) Milford Mill Academy 25
13) Linganore 23.50 14) Frederick 20
14) Huntingtown 20 14) James H. Blake 20
17) Stephen Decatur 17 17) Friendly 17
17) Henry E. Lackey 17 17) Howard 17
21) James M. Bennett 15 22) Hereford 12.50
23) Aberdeen 12 23) C. Milton Wright 12
25) Centennial 9 26) River Hill 8
26) Reservoir 8 26) North Harford 8
29) Westlake 5 30) Chopticon 4
30) Wilde Lake 4 32) La Plata 2
33) Thomas Stone 1 33) Northern-Cal 1
33) Tuscarora 1